14. Festival spisovatelů Praha
Joseph Roth: Nevím, kam jdu
  Novinky
  Program
  Autoři
  Účastníci hovorů
  Místo konání
  Vídeň
  Sponzoři
  Historie
  Kontakt
PRINT
THIS
PAGE ENGLISH
LANGUAGE
VERSION ČESKÁ
JAZYKOVÁ VERZE
[AKTIVNÍ]

Autoři  Norbert Gstrein
Zpět na předchozí stranu

Nejúspěšnější z Rakušanů

V Tyrolsku se rodí hodně výborných lyžařů a tak informace o tom, že zde studoval a žil jeden z nejúspěšnějších rakouských spisovatelů mladší generace je pro mnohé dost překvapivá. Rovněž je v této souvislosti zajímavé, že nejslavnějším jeho románem jsou Anglická léta.

Norbert Gstrein, který se narodil v roce 1961 v Milsu, přitom nejdříve studoval matematiku, a to v Innsbrucku a v letech 1986-1987 v kalifornském Stanfordu. Nicméně se stal jedním z nejúspěšnějších rakouských spisovatelů mladší generace, který sklidil pochvalu kritiky a několik literárních cen, například Alfred-Döblin-Preis (1999) a Cenu Konrad-Adenauer-Stiftung za literaturu.

Svou spisovatelskou dráhu započal Gstrein úspěšně povídkou "Jeden" (Einer, 1988), příběhem rozpadu jednoho lidského rodu a já v jedné alpské vesnici. Ta pozbyla své autenticity při obchodu a která ve svém zaměření na turismus a profit dokonce likviduje ty, jež vybočují z řady a neodpovídají obchodnickému klišé. Po tomto debutu následoval román "V jiné dny" (Anderntags, 1989), román rozpomínání "Registr" (Das Register) a v neposlední řadě pracoval Norbert Gstrein i pro noviny.

Jeho nejznámějším románem jsou "Anglická léta" (Die englischen Jahre). V něm vypráví příběh o sounáležitosti a nesounáležitosti, který je rovněž příběhem o tom, co nakonec vytváří život, a zda existuje vedle představ, které o něm máme, něco, co lze nazvat skutečným životem. Norbert Gstrein nějaký čas pobýval v Londýně a Hamburgu a nyní žije v Curychu.
Poslední aktualizace této stránky: 12. ledna 2004 14:34Hlavní sponzoři:

Informační obsah: © 1998-2004 Festival spisovatelů Praha,
Křemencova 7, 110 00 Praha 1, march@pwf.pragonet.cz
Website: © 2001-2003 CP Online, a.s.

The Guardian EUROPE Czech Airlines HOTEL josef