14. Festival spisovatelů Praha
Joseph Roth: Nevím, kam jdu
  Novinky
  Program
  Autoři
  Účastníci hovorů
  Místo konání
  Vídeň
  Sponzoři
  Historie
  Kontakt
PRINT
THIS
PAGE ENGLISH
LANGUAGE
VERSION ČESKÁ
JAZYKOVÁ VERZE
[AKTIVNÍ]

Novinky  BEI DAO v Národní knihovně v Praze
Zpět na předchozí stranu

12. listopadu v 19 hodin | společenský sál Národní knihovny ČR | vstup volný

Bei Dao Autorské čtení básníka Bei Dao z jeho nové sbírky Noční hlídka je uspořádáno při příležitosti uvedení 14. Festivalu spisovatelů Praha 2004. Sbírka Noční hlídka vyšla dvojjazyčně, česky a čínsky. Pro FSP přeložila a připravila k vydání sinoložka Lucie Olivová.

Bei Dao je nejvýznačnějším básníkem současné Číny. Bei Dao - severní ostrov - vlastním jménem Zhao Zhenkai, se narodil roku 1949 v Pekingu. Po vypuknutí Kulturní revoluce, jež znamenala konec jeho studií, se stal spoluzakladatelem prvního neoficiálního literárního časopisu Jintian (Dnešek), jehož první číslo se objevilo jako plakát na Zdi demokracie. V době masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989 pobýval v Berlíně a od té doby žije v nuceném exilu. Jeho básně byly přeloženy do pětadvaceti jazyků, v angličtině vyšly čtyři sbírky: Srpnový náměsíčník, Starý sníh, Druhy vzdálenosti, Krajina nad nulouOdemykání. V tomto roce se Bei Dao stal americkým občanem, žije v Davisu v Kalifornii.

Básnické sbírky:

At the Sky´s Edge

Landscape Over Zero

Noční hlídka
Více o sbírce viz níže

Příjezd autora do České republiky finančně podpořilo Velvyslanectví Spojených států amerických.
Na vydání knihy Noční hlídka přispěla VIZE 97.


Novinky  BEI DAO: Noční hlídka

Sbírka Noční hlídka vyšla dvojjazyčně, česky a čínsky.
Pro FSP přeložila a připravila k vydání sinoložka Lucie Olivová.

Bei Dao

Bei Dao Čínský básník, zakladatel a významný představitel modernistického směru Zastřená poezie. Již přes dvacet let je vnímán jako výstražný hlas čínského disentu. Jeho strohé a působivé skladby promlouvají pomocí nenadálých básnických obrazů , překvapivých myšlenkových zvratů a nepřímých politických narážek. Po stránce jazykové bývá přirovnáván k Paulu Celanovi a Cesaru Vallejovi. Hned svými prvními básněmi získal ohlas a uznání mezinárodní kritiky. Je soustavně překládán do cizích jazyků, např. anglicky dosud vyšlo samostatně pět sbírek jeho básní a jedna antologie povídek. Po roce 1989 mu byl znemožněn návrat do Číny. V současnosti žije v USA, kde přednáší a také působí jako šéfredaktor exilového literárního časopisu Dnes (Jintian/Today). Antologie Noční hlídka, první samostatné vydání tohoto autora v atraktivní čínsko-české verzi zahrnuje ukázky z jeho tvorby od začátků po nejnovější, a to v rozpětí let 1978 až 1999. Úvodní báseň o Praze napsal pod dojmem své první návštěvy v našem hlavním městě v roce 1993.

Lucie Olivová

Lucie Olivová Vystudovala čínštinu na Karlově univerzitě v Praze a na Kalifornské univerzitě v Berkeley. O moderní čínskou poezii se začala zajímat v roce 1984 v Pekingu, kde byly dostupné materiály jak z oficiálních časopiseckých zdrojů, tak i podomácku vydávaných cyklostylů. Seznámila se tam i se sinoložkou Bonnie McDougall, která se věnovala soudobé literatuře především s tvůrci - Bei Dao, Jang Lian, Shu Ting a další… Několik českých překladů z té doby a pojednání o moderní čínské poezii uveřejnila (pod jménem Borotová) zhruba po deseti letech v časopise Nový Orient, kde vyšly i její překlady dvou povídek od Wang Zengqi. S moderní čínskou tvorbou se setkávala spíše na poli kinematografie - české titulky k řadě čínských filmů, např. k Životu na struně (Cheng Kaig) nebo Sbohem, má konkubíno. S kolegy rovněž připravila výběr moderní taiwanské prózy Ranní jasmín (2001). K "zastřené" poezii se vrátila touto publikací poté, co se na ni obrátil Bei Dao s návrhem, aby připravila český průřez jeho tvorbou. Lucie Olivová v současné době přednáší čínštinu na Palackého univerzitě v Olomouci.

Kateřina Bobková

Kateřina Bobková Mladá grafička, narodila se v Benátkách nad Jizerou (1975). Od dětství tíhla k výtvarnému projevu, který prohlubovala v lidových školách umění v průběhu základní školy (1982-1990). Po složení přijímacích a talentových zkoušek byla přijata ke studiu na Střední průmyslové škole grafické v Praze v oboru propagačního výtvarnictví (1990-1994). Výtvarnému vzdělání se dále věnovala při studiu na Vyšší odborné škole grafické v Praze se zaměřením na reklamní a propagační grafiku pod vedením ak. mal. P. Hracha (1994-1996). Po ukončení studií začala pracovat v pražském Graphic Design Studiu Typo+, kde se věnuje grafické úpravě knih, časopisů i nových médií, zejména v kulturní oblasti, dodnes. Kniha, kterou dnes představujeme veřejnosti je jednou z jejích posledních grafických prací v knižním oboru.

Na vydání knihy Noční hlídka přispěla VIZE 97.




Poslední aktualizace této stránky byla provedena 11. prosince 2003 12:50



Hlavní sponzoři:

Informační obsah: © 1998-2004 Festival spisovatelů Praha,
Křemencova 7, 110 00 Praha 1, march@pwf.pragonet.cz
Website: © 2001-2003 CP Online, a.s.

The Guardian EUROPE Czech Airlines HOTEL josef